საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის (GCICC) სოლიდარობას უცხადებს უკრაინელ ხალხს და გმობს რუსეთის ფედერაციის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებულ აგრესიას
ბოლო დღეების განმავლობაში ვხედავთ, რომ შეიარაღებული კონფლიქტი უკრაინასა და რუსეთის არმიას ან/და რუსეთის მიერ მხარდაჭერილ შეიარაღებულ ძალებს შორის მასშტაბურ სახეს იღებს. კონფლიქტს, რომელიც 8 წელზე მეტია მიმდინარეობს, უკვე ემსხვერპლა 16’000 ადამიანი, მათ შორის, როგორც მებრძოლი, ისე სამოქალაქო მოსახლეობა, ამასთან, 1.5 მილიონ ადამიანი დაექვემდებარა იძულებით გადაადგილებას. კონფლიქტის შედეგად, დაზიანდა და განადგურდა სამოქალაქო ინფრასტრუქტურა, მათ შორის, სახლები, საავადმყოფოები და სკოლები
რუსეთის ფედერაციის მიერ სეპარატისტული ტერიტორიების აღიარება და უკრაინაზე შეიარაღებული თავდასხმა არღვევს გაეროს ქარტიის მე-2 მუხლის მე-4 პუნქტს, რომელიც საერთაშორისო ურთიერთობებში  ძალის გამოყენებისა და ძალის გამოყენების მუქარის აკრძალვას განამტკიცებს. რუსეთის ფედერაცია მოქმედებს ერთი და იმავე სცენარით, მეზობელი ქვეყნების სეპარატისტულ რეგიონთა დამოუკიდებლობის აღიარებით არღვევს ამ სახელმწიფოთა სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას, რასაც მოსდევს მისი სამხედრო შენაერთების ინტერვენცია, რაც თავის მხრივ ნოყიერ ნიადაგს ქმნის საერთაშორისო დანაშაულების ჩადენისათვის.
მიგვაჩნია, რომ, სხვა მიზეზებთან ერთად, საერთაშორისო დანაშაულებზე სამართლის აღუსრულებლობის პირდაპირი შედეგია უკრაინაში მიმდინარე მოვლენები. მაგალითისთვის, რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის აგვისტოს ომის დაზარალებულები დღემდე მართლმსაჯულების აღსრულების მოლოდინში არიან. საერთაშორისო დანაშაულების ეფექტიან გამოძიებასა და პასუხისმგებელ პირთა დასჯას არსებითი მნიშვნელობა აქვს დაზარალებული პირების უფლებრივი მდგომარეობის აღდგენის, ასევე, სახელმწიფოების ანგარიშვალდებულების უზრუნველყოფის და დაუსჯელობის სინდრომის აღმოფხვრის მიზნით. თუმცა, გაჭიანურებული გამოძიება და გამოძიების პროგრესის შესახებ ინფორმაციის არარსებობა დაზარალებულებში, მათ შორის დაღუპულ პირთა ოჯახის წევრებში, მიმდინარე პროცესების მიმართ სამართლიანობის აღდგენის იმედის დაკარგვას იწვევს. სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ წარმოებულ გამოძიებასა და მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით არაერთი პრობლემა არსებობს როგორც ეროვნულ, ასევე, საერთაშორისო დონეზე, რაც არასამთავრობო ორგანიზაციების მხრიდან არაერთხელ გაჟღერებულა.
უკრაინაში მიმდინარე მოვლენები დონბასის უკანონო ოკუპაციისა და ყირიმის ანექსიის გაგრძელებაა. უკრაინას უკვე გაცხადებული აქვს თანხმობა საერთაშორისო სისხლის სასამართლოს იურისდიქციაზე. ამრიგად, მიმდინარე კონფლიქტშიც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს (ICC) რომის სტატუტი რელევანტურია და ნებისმიერი ქმედება, რომელიც თავისი შინაარსით, კვალიფიცირდება როგორც, ომის დანაშაული, დანაშაული კაცობრიობის წინააღმდეგ ან გენოციდი, გამოძიებული და დასჯილი უნდა იქნას ICC-ის მიერ. საერთაშორისო დანაშაულებზე ეფექტიან რეაგირებას უდიდესი მნიშვნელობა ენიჭება მსოფლიოში მშვიდობის შენარჩუნების კუთხით. სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ თავისი წვლილი უნდა შეიტანოს საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების განმტკიცებაში.
საქართველოს კოალიცია  სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის - მოუწოდებს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს და რომის სტატუსის ხელშემკვრელსახელმწიფოებს, რომ შეასრულონ პირობა, რომლის მიხედვითაც გენოციდი, ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები არასოდეს დარჩება დაუსჯელი.
ამრიგად, მოვუწოდებთ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს:
• დაიწყოს გამოძიება უკრაინის სიტუაციაზე, რომელთან დაკავშირებითაც, უკვე 8 წელია მიმდინარეობს წინასაგამოძიებო ეტაპი;
• მიიღოს კონკრეტული ზომები, რათა გასამართლდნენ ის პირები, რომლებმაც რუსეთ-საქართველოს ომში ჩაიდინეს უმძიმესი დანაშაულები: თავდასხმა სამოქალაქო მოსახლეობასა და ობიექტებზე, სამოქალაქო პირების ტყვედ აყვანა, მკვლელობა და გაუპატიურება, მოროდიორობა, და სხვა, რაც დოკუმენტირებულია კოალიციის წევრების, ასევე სხვა, მათ შორის საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ.
ხელმომწერი ორგანიზაციები:
• საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია
• ადამიანის უფლებათა ცენტრი
• საერთაშორისო სამართლიანობა
• წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი
• კონფლიქტების და მოლაპარაკებების საერთაშორისო კვლევითი ცენტრი (ICCN)
• უფლებები საქართველო
საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის 2003 წელს შეიქმნა და მისი მიზანია დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის განმტკიცება და გენოციდის, აგრესიის, ომისა და ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებისათვის პასუხისმგებლობის დამკვიდრებისა და ამგვარ დანაშაულთა მსხვერპლთათვის სამართლებრივი დახმარების უზრუნველყოფა ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე. 2010 წლიდან საქართველოს კოალიცია არის გლობალური კოალიციის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის წევრი.
კოალიციაში შემავალი ორგანიზაციები 2008 წლიდან დღემდე აქტიურად არიან ჩართულნი მიმდინარე პროცესებში და წარმოადგენენ ომის შედეგად დაზარალებულ დევნილთა ინტერესებს როგორც ეროვნულ დონეზე, ასევე, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოსა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წინაშე.

In recent days, we have seen that an armed conflict between Ukraine and the Russian army and/or pro-Russian armed forces has grown large-scale. The conflict, which has been going on for over eight years, has already claimed 16,000 lives, including the military and civilians, and 1.5 million people have been displaced. As a result of the conflict, civilian infrastructure, among others residential houses, hospitals, and schools, was damaged and destroyed.
The recognition of separatist territories by the Russian Federation and the armed attack on Ukraine violate Article 2, Part 4 of the UN Charter, which prohibits the threat or use of force in international relations. The Russian Federation is acting in the same scenario - by recognizing the independence of the separatist regions of neighboring countries, it undermines the sovereignty and territorial integrity of these states, which is then followed by the intervention by military units, which in turn creates fertile ground for the commission of international crimes.
We believe that, among other reasons, the current developments in Ukraine are a direct result of non-compliance with international criminal law. For example, the victims of the Russia-Georgia war in August 2008 are still waiting for justice. Effective investigation of international crimes and bringing the perpetrators to justice is essential to restore the legal status of the victims, as well as to ensure the accountability of states and to eliminate the syndrome of impunity. However, the protracted investigations and lack of information about the progress of the investigation leads to the loss of hope for the victims, including family members of the victims, to restore justice in the ongoing proceedings. There are a number of problems with the investigation and cases conducted by the Office of the Prosecutor of the International Criminal Court, both at the national and international levels, which have been repeatedly voiced by non-governmental organizations.
The current events in Ukraine are a continuation of the illegal occupation of Donbas and the annexation of Crimea. Ukraine has already declared its consent to the jurisdiction of the International Criminal Court. Thus, even in the current conflict, the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC) becomes relevant, and any act that qualifies as a war crime, a crime against humanity or genocide must be investigated and adjudicated by the ICC. An effective response to international crimes is of paramount importance for maintaining world peace. The International Criminal Court must contribute to the strengthening of international peace and security.
The Georgian Coalition for International Criminal Court calls on the International Criminal Court and the Contracting States of Rome Statute to comply with the requirement under which genocide, war crimes, and crimes against humanity must never remain unpunished.
Thus, we call on the International Criminal Court to:
Signatory organizations:
The Georgian Coalition for the International Criminal Court was established in 2003 with the aim of strengthening democracy and the rule of law, establishing accountability for crimes against humanity, genocide, aggression, war, and providing legal assistance to victims of such crimes at the national and international levels. In 2010, the Georgian Coalition became a member of the Global Coalition for the International Criminal Court.
The organizations within the Coalition have been actively involved in ongoing processes since 2008 and represented the interests of war-affected refugees at the national level, as well as before the European Court of Human Rights and the International Criminal Court.